Rynny plastikowe Bryza – przegląd po zimie

Okres zimowy to niekorzystny czas zarówno dla dachu jak i całego systemu rynnowego. Mając zamontowane plastikowe rynny pamiętaj, aby po zimie sprawdzić ich stan – ich coroczny przegląd ułatwi utrzymanie ich w bardzo dobrym stanie przez długie lata i umożliwi szybką naprawę zauważonych usterek.

Rynny plastikowe – czyszczenie po zimie

Kontrolując system rynnowy po zimie zwróć uwagę zwłaszcza na miejsca, gdzie najdłużej zalegał śnieg – sprawdź, czy rynny nie są uszkodzone, porysowane czy popękane. Wszystkie rynny i rury spustowe warto dokładnie umyć używając myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. Pamiętaj o skontrolowaniu wszystkich elementów połączeń, w tym narożników i odpływów.

Czyszczenie rynien

Przegląd rynien plastikowych po zimie:

  • oczyść wszystkie rury spustowe i rynny z liści, igliwia i gałęzi,
  • umyj rynny i rury wodą,
  • sprawdź szczelność rynien i rur spustowych,
  • wymień uszkodzone elementy systemu rynnowego.

Przeczytaj o SYSTEMIE RYNNOWYM BRYZA»

Wiosenny przegląd rynien PCV najlepiej wykonać w słoneczną pogodę – pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa podczas pracy. Sprawdź, czy w rynnach i rurach spustowych nie zalegają liście, igliwie czy gałęzie – jeśli tak, delikatnie i starannie pozbądź się ich najlepiej ręcznie (w rękawicach) lub miękką szczotką. Staraj się nie używać do tego ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić powierzchni rynien. Jest to bardzo ważny zabieg – zatkana rynna nie przepuszcza wody, przez co będzie się ona przelewać i może uszkodzić elewację budynku. Zanieczyszczenia rynien plastikowych utrudniają ich drożność, w związku z czym musisz je jak najszybciej usunąć.

Kontrola rynien po zimie

Kontrola szczelności rynien PCV

Kiedy już usuniesz wszystkie zanieczyszczenia z systemu rynnowego i umyjesz rynny wodą pamiętaj o sprawdzeniu ich szczelności. Najlepiej zrobić to zatykając otwór wylotowy i napełniając rynny wodą. Jeśli zauważysz przeciekającą wodę poszukaj pęknięcia. Rynien plastikowych nie powinno się zaklejać ani naprawiać przy użyciu uszczelniaczy – najlepiej wymienić uszkodzony element na nowy.

Zamów teraz SYSTEM RYNNOWY BRYZA»

Rynny plastikowe należy regularnie sprawdzać po każdym sezonie zimowym. Nie przeoczysz w ten sposób żadnej usterki, która mogłaby w przyszłości powiększyć się i wyrządzić szkody – woda i wilgoć może uszkodzić zarówno elewację i dach jak i najbliższe otoczenie budynku.