Jaki wybrać kształt rynien i rur spustowych. Jak kształt wpływa na jakość.

Kształt rynien, głębokość profilu i rodzaj wywinięcia krawędzi ma znaczenie nie tylko estetyczne. Przede wszystkim wpływa na żywotność i efektywność systemu rynnowego – sprawne odprowadzanie wody z dachu. W poniższym artykule prezentujemy kształty przekroju rynien, rur spustowych oraz rodzaje wywinięcia krawędzi rynien. Poznasz nie tylko różne kształty rynien, rur spustowych, ale i ich właściwości.

Wybór rynien nie jest prosty, ale mamy dla Ciebie krótki poradnik budowlany, przygotowany przez naszego eksperta. Dowiesz się z niego jak dobrać orynnowanie, na co wpływa wielkość rury spustowej, czym kierować się i o czym pamiętać wybierając system rynnowy do swojego domu. Poznaj też opinie o różnych rodzajach rynien, dzięki czemu nie będziesz musiał poświęcać czasu na znalezienie forum z wiarygodnymi postami i informacjami.

Kształt rynny, kształt przekroju rynien – porady eksperta

Rynny półkoliste są najczęściej spotykane na rynku. Średnica standardowo wynosi od 10 do 20 cm. Najczęściej stosuje się rynny o średnicy 10, 15, 18 i 20 cm. Do małych daszków (np. nad lukarnami) zaleca się średnicę 10 cm, jest ona wystarczająca.

Rynny PCV o przekroju półkolistym

Rynny o przekroju półkolistym

Półkolisty kształt rynien zapewnia im dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Woda z łatwością z nich spływa, a w razie gdyby zamarzła nie uszkodzi rynien, a jedynie lekko odkształci.
Pasują do wszystkich rodzajów dachów – różnorodność rozmiarów pozwala dopasować rynny do każdego dachu.

Taki profil mają plastikowe rynny Bryza. Zobacz kolory i sprawdź ofertę: https://rynny-bryza.pl/systemy-rynnowe-bryza/

RYNNY PÓŁELIPTYCZNE – bardzo podobne do rynien półkolistych, mają jednak większą przepustowość, dlatego są chętniej montowane na większych dachach.

RYNNY KWADRATOWE TRAPEZOWATE, PROSTOKĄTNE lub w kształcie GZYMSU – najrzadziej spotykany kształt rynien o podstawie 10 i 15 cm. Zazwyczaj mają niewielką wysokość, dlatego nadają się do małych dachów.

Rynny o takim kształcie:

  • odkształcają się bez szkód, Gdy woda zamarznie,
  • są przystosowane do montowania na hakach wewnętrznych, niewidocznych od zewnątrz,
  • wyglądają oryginalnie, ale ich użycie jest mało praktyczne – mają zazwyczaj niewielką wysokość, zastosowanie znajdują raczej na małych dachach.
Rodzaje rynien

Rodzaje systemów rynnowych

Rodzaj wywinięcia brzegów rynien

  • ZEWNĘTRZNE – najbardziej popularne – usztywniają profil rynny i zapobiegają odkształceniom. Rynny Bryza posiadają zewnętrzne wywinięcie krawędzi i głęboki profil – takie rozwiązanie zwiększa efektywność odprowadzania wody deszczowej.
  • WEWNĘTRZNE –  mniej popularne, chronią przed przelewaniem się wody podczas intensywnych opadów.

Kształt rur spustowych

Rury o przekroju:

  • okrągłym – najpopularniejsze o średnicy 100 mm. Taki profil mają rynny PCV Bryza,
  • kwadratowym – nie są przeznaczone do rynien półokrągłych i półeliptycznych,
  • prostokątnym – nie są przeznaczone do rynien półokrągłych i półeliptycznych.

Należy pamiętać, że kształt rur spustowych powinien być dopasowany do kształtu rynien. Przekrój rury spustowej musi wynosić 3/4 przekroju rynny.

Średnicę rynien, liczbę oraz umiejscowienie rur spustowych określa doradca techniczny firmy, u której planujesz zakup systemu rynnowego. Jeśli zamierzasz kupić rynny Bryza skontaktuj się z naszym doradcą.

Przeczytaj także:

System rynnowy – co jeszcze warto wiedzieć wybierając orynnowanie?

Pamiętaj, że aby dobrze wybrać rynny musisz zwrócić uwagę nie tylko na ich kształt, ale i wielkość (dobierzesz je wykorzystując wzór do obliczenia efektywnej powierzchni dachu). Dobrze dobrany do budynku system rynien zapewni prawidłowe odprowadzenie wody z dachu budynku.

Kolejnym kryterium jest kolor rynien – powinien idealnie pasować do barwy dachu, by uzupełniać kolorystycznie pokrycia dachowe. Orynnowania i systemy rynnowe z PCV są barwione w masie, dzięki czemu nie są na nich widoczne uszkodzenia, zarysowania. Co więcej, nie wymagają konserwacji, a ewentualne uszkodzenia nie niosą ze sobą żadnych poważnych konsekwencji (rynny plastikowe nie są zagrożone korozją tak jak rynny stalowe).

Co ważne, rynny plastikowe mogą być stosowane w miejscach, w których często występują kwaśne deszcze (są one bardzo szkodliwe dla rynien metalowych). Ich powierzchnia jest gładka, dzięki czemu nie osadza się na niej kurz i brud, są łatwe w czyszczeniu.