Jak zadbać o rynny Bryza jesienią?
Zbliżająca się zima od każdego wymaga odpowiednich przygotowań. Zwierzęta zmieniają futra albo zapadają w sen zimowy, a ludzie docieplają budynki, uszczelniają okna i wymieniają grzejniki. Jednak zabezpieczyć należy nie tylko wnętrze budynku. Powinieneś zadbać również o system rynnowy z PCV. Jest on niezwykle ważny, ponieważ ochrania ściany budynku przed wilgocią, a fundamenty przed osłabieniem. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje rynny Bryza należycie spełniają swoje funkcje powinieneś dwa razy w roku sprawdzić ich stan. Jesień to dobry okres, aby skontrolować orynnowanie i odpowiednio zabezpieczyć rynny PCV przed zimą.
Czyste rynny Bryza
Jesień wiąże się ze spadającymi liśćmi, gwałtownym wiatrem i zmienną aurą. Z uwagi na pogodę w rynnach PCV mogą zalegać opadłe liście, drobne gałązki i drobinki piasku naniesione przez wiatr. Popularne siatki ochronne na rynny Bryza zatrzymują jedynie większe zanieczyszczenia, np. duże płaskie liście. Z pozostałymi trzeba poradzić sobie samemu. Dlaczego? Piasek, igliwie i gałązki, które bez trudu przedostają się przez oczka siatki, mogą zmniejszać przepustowość systemu rynnowego. Zimą zanieczyszczenia mogą także dodatkowo obciążać rynny Bryza i powodować groźne zatory. W jaki sposób usunąć zalegające liście i gałązki? System rynnowy najlepiej czyścić korzystając z silnego strumienia wody. W tym celu możesz wykorzystać wąż ogrodowy lub myjkę ciśnieniową. Podczas czyszczenia nie używaj metalowych narzędzi, np. pazurków, szufelek, szczotek.
Czyszczenie rynien PCV to również dobra okazja do sprawdzenia ich szczelności oraz tego, czy system działa we właściwy sposób. Jeśli woda nie spływa prawidłowo, powinieneś wyregulować spadek plastikowych rynien. Przy okazji można także sprawdzić solidność mocowania rynien Bryza i dokonać niezbędnych poprawek.
Ogrzewanie dla rynny?
Jeśli nie zdążysz udrożnić rynien Bryza przed nadejściem zimy, wszystkie zanieczyszczenia przy niskich temperaturach i wilgotności mogą zmienić się w lodową bryłę, która będzie blokować swobodny przepływ wody aż do wiosny. W związku z tym woda spływająca z dachu, zamiast systemem rynnowym, płynąć będzie po ścianach budynku. Skutkiem czego mogą pojawić się wodne zacieki nawet we wnętrzu domu. Aby temu zapobiec można zainstalować specjalny system przewodów grzejnych. Układa się je na dnie rynien Bryza i w rurze spustowej. Przewody mają ogrzewać orynnowanie i zapobiegać powstawaniu lodu. Pracą systemu grzejnego kieruje termostat, który reaguje na zmiany pogody, automatycznie dostosowując moc przewodów do temperatury powietrza. Z uwagi na to system przewodów grzejnych w rynnach PCV jest nie tylko skuteczny, ale i ekonomiczny.