Jak przygotować rynny Bryza do zimy
Przed zimą czeka cię przegląd rynien, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, na co zwrócić uwagę, jak ocenić stan rynien. Po przeczytaniu poniższego artykułu niczego nie pominiesz i będziesz miał pewność, że rynny są prawidłowo przygotowane na sezon zimowy.
Pierwsze lata użytkowania rynien Bryza
- Jeśli rynny PCV zostały prawidłowo zamontowane wystarczy sprawdzić, czy nie zatkały je opadające liście, gałęzie i błoto. Oczywiście jeśli tak się stało należy je oczyścić, by system rynnowy był drożny.
Rynny Bryza z długim stażem
- Przyjrzyj się rynnom Bryza dokładnie, z biegiem lat może np. puścić uszczelka. Nie grozi im rdza, jak w przypadku metalowych rynien.
- Jeśli masz metalowe rynny sprawdź czy nie zardzewiały.
Przegląd systemu rynnowego
- Koniecznie przed zimą – sprawdź drożność rynien PCV. Zrób to po oczyszczeniu ich z liści.
Jak to zrobić?
Po zatkaniu otworu odpływowego napełnij rynnę wodą do 1/4-1/2 jej wysokości i obserwuj czy nie ma przecieków. Po jej opróżnieniu sprawdź czy nie pozostają na jej powierzchni oczka wodne – jeśli są, to znak, że rynna została źle zamontowana. Najczęściej wystarczy dogiąć rynny i jeszcze raz sprawdzić ich drożność.
- Sprawdź czy system rynnowy Bryza jest szczelny, czy nie przecieka w miejscach połączeń poszczególnych elementów. Sprawdź czy nie ma pęknięć, przejdź się wokół domu, najlepiej gdy pada deszcz, wówczas zauważysz wszystkie przecieki.
- Oczyść zanieczyszczenia. Wejdź na drabinę, wygarnij z rynien zanieczyszczenia lub wypłucz je pod ciśnieniem zwykłym wężem ogrodowym. Rynny nie muszą być idealnie czyste, ważne by nic w nich nie zalegało. Jeśli w rynnach Bryza zalega błoto musisz koniecznie je wymieść miotełką, w innym razie wyrośnie w nich trawa lub mech.
- Zrób przegląd rur spustowych – wlej od góry wodę do rury i sprawdź czy odpływa dołem. Jeśli nie, trzeba ją przetkać.
Naprawa
- Jeśli okaże się, że rynna pękła lub jest nieszczelna na łączach możesz ją samodzielnie naprawić.
- Jeśli chcesz naprawić plastikowe rynny Bryza to potrzebny będzie ci klej i silikon. Podobnie w przypadku stalowych. Jeśli zamierzasz naprawić rynny z miedzi, cynku, tytanu będziesz potrzebował lutownicy, kawałka samoprzylepnej papy – do zaklejenia miejsc lekko pordzewiałych.
- Niewielkie ogniska rdzy pomaluj środkiem cynkowym lub farbą antykorozyjną – powierzchnie ocynkowane.
- W przypadku dużych uszkodzeń będziesz musiał wymienić cały fragment rynny.