5 sposobów na odprowadzenie deszczówki
Deszczówka spływająca po rynnach Bryza powinna być gromadzona z dala od budynku. To ważne, by uniknąć zawilgocenia ścian i fundamentów oraz kałuż na podwórku. Co zrobić z nadmiarem wody, skoro kierowanie do kanalizacji bytowej albo na posesję sąsiada jest niedozwolone?
Możliwe rozwiązania
- Kanalizacja deszczowa albo ogólnospływowa to najprostszy sposób odprowadzania deszczówki, warunkiem jest oczywiście istnienie takiej sieci. Deszczówka z kanalizacji deszczowej (burzowej) trafia do zbiornika wodnego lub jest rozsączana do gruntu, dzięki czemu nie obciąża niepotrzebnie oczyszczalni. W przypadku kanalizacji ogólnospływowej woda opadowa płynie razem ze ściekami do oczyszczalni.
- Deszczówkę można odprowadzić np. do rowu melioracyjnego (jeśli nie spowoduje to podtopienia terenu) albo cieku wodnego. Jeśli mamy dostateczna ilość miejsca możemy wykopać na działce oczko wodne i tam kierować nadwyżkę wody.
- Zbiorniki na deszczówkę. Pisaliśmy już o tym w jednym ze wcześniejszych artykułów.
- Drenaż rozsączający stosuje się go często w przypadku działek o dużej powierzchni utwardzonej. Zebrana z powierzchni woda opadowa przepływa rurami, rozsączając się do gruntu przez rury z perforacją. Nowszym rozwiązaniem są skrzynki rozsączające. Magazynują dużą ilość wody i stopniowo uwalniają ją do gruntu.
- Jeśli grunt jest nieprzepuszczalny lub słabo przepuszczalny (np. gliniasty), a pod jego powierzchnią (na głębokości do 3 m) znajduje się warstwa dobrze przepuszczalna (np. piasku lub żwiru), wodę opadową można rozprowadzić za pomocą studni chłonnej. Studnie wykonuje się z kręgów betonowych lub z PCW otoczonych minimum 20-centymetrową warstwą piasku i żwiru, całość zaś przykrywa się włazem. Dolne kręgi mają w ściankach otwory, przez które deszczówka przesącza się do gruntu. Studni chłonnej nie należy umieszczać tuż obok budynku.