Co zrobić z deszczówką?
Jesienią i wiosną deszczówka może być prawdziwym problemem. Zwykle woda deszczowa spływa z dachu przez rynny Bryza i dalej rurami spustowymi wprost na grunt. Jednak, gdy deszcz jest długotrwały lub mamy do czynienia z oberwaniem chmury może to być problematyczne. Woda zbiera się wtedy w okolicach ścian fundamentowych, rabatach czy zagłębieniach ogrodu. Warto przejąć kontrolę nad deszczówką, przeczytaj jak to zrobić.
Rozwiązanie ekologiczne
Deszczówka to doskonałe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na codziennych obowiązkach. Jak? Można ją wykorzystać jako wodę użytkową np. do podlewania ogrodu albo prania. Woda deszczowa nie tylko nic nie kosztuje, ale jest też zdrowsza dla ogrodowej flory. Natomiast pranie w miękkiej wodzie jest też lepsze dla ubrań. Wystarczy zorganizować instalację magazynującą deszczówkę. Schemat takiej instalacji może przestawiać się następująco: woda z dachu trafia do rynien Bryza, a potem do rur spustowych, odpływ rury połączony jest
- ze zbiornikiem zakopanym w ziemi (można go obsługiwać wyłącznie za pomocą pompy, ale wodę można wykorzystać także do prania, a jeśli chcemy korzystać z deszczówki także np. do zmywania naczyń należy pamiętać o zainstalowaniu specjalnych filtrów)
- z beczką stojącą na poziomie terenu (beczkę możemy ustawić w pewnej odległości od rury spustowej, a z wody korzystać za pomocą małej pompy lub zwykłej konewki)
Do celów gospodarczych możemy wykorzystywać niemal z każdego pokrycia dachowego: blachodachówki, dachówek ceramicznych i cementowych, gontów bitumicznych. Z takich dachów można odzyskać nawet 90% wody opadowej. Jedynie deszczówki spływającej z dachów pokrytych płytami azbestowymi nie wolno stosować do celów gospodarczych.