Pokrycia dachowe i rynny Bryza – o czym pamiętać przed zimą?

Jesień, nawet ta późna, to dobry czas na sprawdzenie stanu technicznego dachu i rynien Bryza. Najważniejsza jest kontrola pokrycia dachowego, obróbek blacharskich oraz drożności systemu rynnowego. Dzięki temu unikniesz niespodzianek na wiosnę.

Dach do przeglądu

Przed zimą powinieneś sprawdzić przede wszystkim:

  • obróbkę blacharska dachu – czy nie pojawią się na niej ślady korozji, czy nie odstają. Szczególnie podatne na mróz i wilgoć są łączenia powierzchni dachu z kominem i miejsca, w których stykają się pod kątem powierzchnie dachowe. To tedy płynie najwięcej wody opadowej i mogą pojawić się uszkodzenia i nieszczelności.
  • dach – jeśli dach pokryty jest dachówką (ceramiczną lub cementową) trzeba skontrolować, czy nie jest uszkodzona i czy poszczególne elementy dobrze do siebie przylegają. Pojedyncze uszkodzone dachówki trzeba wymienić na nowe, by wykluczyć większe szkody.
  • system rynnowy – powinieneś sprawdzić rynny Bryza i rury spustowe pod względem pęknięć, jeśli masz orynnowanie metalowe – czy nie pojawiła się na nich rdza. Niezależnie od tego jakie rynny posiadasz, musisz sprawdzić czy są dobrze przymocowane do dachu i ścian budynku. Warto także sprawdzić stan rynhaków i obejm. Powinno się również skontrolować wszelkie elementy połączeń, w tym narożniki rynien Bryza i odpływy. Cały system powinieneś także sprawdzić pod względem przepustowości oraz, jeśli to konieczne, usunąć z rynien powstały szlam z zalegających igieł, liści, pyłu i wody opadowej. W przeciwnym wypadku zanieczyszczenia mogą utrudniać odpływ wody i zmniejszyć tym samym efektywność systemu rynnowego. Zimą woda spływająca z dachu nie będzie miała ujścia, a kiedy pojawi się mróz, zamarznie w rynnach i z dużym prawdopodobieństwem je po prostu rozsadzi.
  • zabezpieczenia przeciwśnieżne – jeśli jeszcze ich nie masz warto je zainstalować. Szczególnie na dachu dachach o dużym kącie nachylenia i w przypadku przechodzących przy samym budynku ciągów komunikacyjnych.