Jaki wybrać kształt rynien i rur spustowych. Jak kształt wpływa na jakość.

Kształt rynien, głębokość profilu i rodzaj wywinięcia krawędzi ma znaczenie nie tylko estetyczne. Przede wszystkim wpływa na żywotność i efektywność systemu rynnowego – sprawne odprowadzanie wody z dachu. W poniższym artykule prezentujemy kształty przekroju rynien, rur spustowych oraz rodzaje wywinięcia krawędzi rynien. Poznasz nie tylko różne kształty rynien, rur spustowych, ale i ich właściwości.

Kształty przekroju rynien

RYNNY PÓŁKOLISTE (PÓŁOKRĄGŁE) – najczęściej spotykane na rynku. Średnica standardowo wynosi od 10 do 20 cm. Najczęściej stosuje się rynny o średnicy 10, 15, 18 i 20 cm. Do małych daszków (np. nad lukarnami) zaleca się średnicę 10 cm, jest ona wystarczająca.

  • Półkolisty kształt rynien zapewnia im dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Woda z łatwością z nich spływa, a w razie gdyby zamarzła nie uszkodzi rynien, a jedynie lekko odkształci.
  • Pasują do wszystkich rodzajów dachów – różnorodność rozmiarów pozwala dopasować rynny do każdego dachu.

Taki profil mają plastikowe rynny Bryza. Sprawdź ofertę 


system-rynnowy-bryza-brazowy

 

RYNNY PÓŁELIPTYCZNE – bardzo podobne do rynien półkolistych, mają jednak większą przepustowość, dlatego są chętniej montowane na większych dachach.

system-rynnowy-poleliptyczny-bialy

Fot. Marley – Rynny PCV o przekroju półeliptycznym

RYNNY TRAPEZOWATE, PROSTOKĄTNE lub w kształcie GZYMSU– najrzadziej spotykany kształt rynien o podstawie 10 i 15 cm. Zazwyczaj mają niewielką wysokość, dlatego nadają się do małych dachów.

  • Gdy woda zamarznie rynny odkształcają się bez szkód.
  • Są przystosowane do montowania na hakach wewnętrznych, niewidocznych od zewnątrz.
  • Wyglądają oryginalnie, ale ich użycie jest mało praktyczne – mają zazwyczaj niewielką wysokość, zastosowanie znajdują raczej na małych dachach. Ponadto mogą odkształcać się pod naporem lodu.

rynny-pcv-o-przekroju-prostokatnym rynny-pcv-trapezowe

Fot. Marley – Rynny PCV o przekroju prostokątnym Simplex i trapezowym Classic

Rodzaj wywinięcia brzegów rynien

  • ZEWNĘTRZNE – najbardziej popularne – usztywniają profil rynny i zapobiegają odkształceniom. Rynny Bryza posiadają zewnętrzne wywinięcie krawędzi i głęboki profil – takie rozwiązanie zwiększa efektywność odprowadzania wody deszczowej.
  • WEWNĘTRZNE –  mniej popularne, chronią przed przelewaniem się wody podczas intensywnych opadów.

Kształt rur spustowych

Rury o przekroju:

  • okrągłym – najpopularniejsze o średnicy 100 mm. Taki profil mają rynny PCV Bryza,
  • kwadratowym – nie są przeznaczone do rynien półokrągłych i półeliptycznych,
  • prostokątnym – nie są przeznaczone do rynien półokrągłych i półeliptycznych.

Należy pamiętać, że kształt rur spustowych powinien być dopasowany do kształtu rynien. Przekrój rury spustowej musi wynosić 3/4 przekroju rynny.

Średnicę rynien, liczbę oraz umiejscowienie rur spustowych określa doradca techniczny firmy, u której planujesz zakup systemu rynnowego. Jeśli zamierzasz kupić rynny Bryza skontaktuj się z naszym doradcą.

Przeczytaj także: